News

Team BC Announced for 2018 Canadian Championships

 

Team BC - 2018 Canadian Artistic Gymnastics Championships

May 22 - 27, Waterloo, ON

Event details

Jump to: >WAG Team BC >MAG Team BC

 

Men's Artistic Gymnastics

NAME CLUB CATEGORY  NAME CLUB CATEGORY
Zachary Clay Twisters Senior Kris Krunick Langley Open Coach
Scott Morgan Flicka Senior Ken Ikeda Twisters Open Coach
Aaron Mah Phoneix / Berkley Senior Hisayoshi Takahashi KGTC Junior Coach
Darren Wong Phoenix Senior Alexander Pozdniakov Phoenix Senior/Junior Coach
Cohen Kiers Twisters Senior Richard Ikeda Twisters Senior Coach
Devy Dyson Phoenix Senior Vali Stan Flicka Senior Coach
James (Xuon) Luo Delta Senior Shujun Gao Delta Senior Coach
Ryan Woodhead Delta Senior      
      Sharon Farquharson   Manager
Evan Fedder Phoenix Junior Dan Fedder   Chaperone
Drew Kanigan KGTC Junior      
      Jeff Thomson   GCG Judge
Brandon MacDonald Langley National Open John Carroll   GCG Judge
Victor Blaine Langley National Open Todd Sader   GCG Judge
Brendan Ansell Twisters National Open Michael D Hood   GCG Judge
Neil Shibata Richmond National Open TBC   GBC Judge
Kris Unipan Twisters National Open TBC   GBC Judge
Cole Schallig Delta National Open      
Nicolas Cruz Langley National Open      
Michael Frew Twisters National Open      

 

Women's Artistic Gymnastics

NAME CLUB CATEGORY NAME CLUB CATEGORY
Samantha Rietsema Twisters JO 9 Shallon Olsen Omega HP Senior
Jordanna Phillis Phoenix JO 9 Haley deJong Flicka HP Senior
Siena Scharfe Phoenix JO 9 Lucia Jakab Okanagan HP Junior
Simone Cady Phoenix JO 9 Imogen Paterson Phoenix HP Junior
Emily Geraghty Phoenix JO 9 Kennedy Duke Langley HP Novice
Lucia Scott TAG JO 9 Sydney Turner TAG  HP Novice
Athena Hutchinson Aviva no travel alternate Makenna Guidish Flip City HP Novice
      Jordis Kliewer Twisters HP Novice
Cathy Zhong Langley JO 10  Elizabeth Noble TAG HP Novice
Ella Rogers Phoenix JO 10  Marissa Engh Twisters HP Novice
Micah Yabut Phoenix JO 10  Scarlett Earl Aviva HP Novice
Kamryn Greenhalgh Okanagan JO 10  Jayne Carvell Flicka HP Novice
Sophie Anderson Phoenix JO 10  Sophie Patterson Aviva HP Novice
Anna Marshall Flicka JO 10  Presley Cattermole Phoenix HP Novice
Bailee Nadin Flicka no travel alternate Steve Iliesu Twisters JO 9 / HP Coach
      Angela Walker Phoenix JO 9 / JO10
Paula Urquidi Langley JO 10 2002 + Barb Fraser TAG JO 9 / HP Coach
Emilie Hong Langley JO 10 2002 + Dorina Stan Flicka JO 10 / HP Coach
Haley Biggin Langley JO 10 2002 + Dumitru Avarvarei Langley JO 10
Ashley Obsieger Flicka JO 10 2002 + Heather Ivanitz Okangan JO 10 Coach
Madisen Bedard Flicka JO 10 2002 + Svetlana Lashina Omega HP Coach
Claire Posno Phoenix JO 10 2002 + Sergei Chelest Okanagan HP Coach
Alia Wilson Prince George no travel alternate Janice Fowler Phoenix HP Coach
      Liudmila Lobaznyuk Langley HP Coach
George Burgoyne   JO 9 Manager Alana Jensen Flip City HP Coach
Kerrie Turner   HP Manager Vladimir Safonov Flicka HP Coach
TBC   JO 10 Manager Nancy Beyer Aviva HP Coach
      Shallon Heinzig Twisters Independent coach
Crystal Gilhooly   GCG Judge Marc Crippen Aviva Independent coach
Andree Montreuil   GCG Judge Krystal Rowbotham TAG Independent coach
Gord Bennett   GCG Judge      
Anna Mataganova    BC Judge      
Momona Komagata   BC Judge      
Cyndi Fairbrother    BC Judge      

Contact: Andrée Montreuil, amontreuil@gymbc.org





  •