News

Team BC Announced for 2018 Western Canadian Championships

 

Team BC - 2018 Western Canadian Gymnastics Championships

April 26 - April 29, Spruce Grove, AB

Jump to: >WAG Team BC >MAG Team BC

 

Women's Artistic Gymnastics

NAME

CLUB

CATEGORY

Paula Urquidi

Langley

JO 10 2002+

Emilie Hong

Langley

JO 10 2002+

Haley Biggin

Langley

JO 10 2002+

Claire Posno

Phoenix

JO 10 2002+

Ashley Obsieger

Flicka

JO 10 2002+

Grace Noble

TAG

JO 10 2002+

Alia Wilson

Prince George

JO 10 2002+

 

Kennedy Duke

Langley

JO 10

(03-06)

Makenna Guidish

Flip City

JO 10

(03-06)

Cathy Zhong

Langley

JO 10

(03-06)

Ella Rogers

Phoenix

JO 10

(03-06)

Sophie Anderson

Phoenix

JO 10

(03-06)

Micah Yabut

Phoenix

JO 10

(03-06)

Ella Jalandoon

Phoenix

JO 10

(03-06)

 

Azumi Konaka

Phoenix

JO 9 (2004+)

Ella Lucas

Phoenix

JO 9 (2004+)

Brooklyn Batch

Campbell River

JO 9 (2004+)

Katelynn Cotterell

Twisters

JO 9 (2004+)

Emma Nash

Flip City

JO 9 (2004+)

Astarte Garnett

Delta

JO 9 (2004+)

Chloe Doyon

Campbell River

JO 9 (2004+)

  

Samantha Reitsema

Twisters

JO 9

(05-07)

Jordanna Phillis

Phoenix

JO 9

(05-07)

Simone Cady

Phoenix

JO 9

(05-07)

Siena Sharfe

Phoenix

JO 9

(05-07)

Lucia Scott

TAG

JO 9

(05-07)

Emily Geraghty

Phoenix

JO 9

(05-07)

Haileigh Cook

Langley

JO 9

(05-07)

 

Grace Hettinga

Delta

JO 8

Rebecca Wharton

Kamloops

JO 8

Brooke Dowling

Flicka

JO 8

Ava Groves

Delta

JO 8

Jessie Keely

Phoenix

JO 8

Shinyi Kao

Phoenix

JO 8

Kennedy Fast

Twisters

JO 8

 

Claire Pakulak

Flip City

Aspire 1

Selena Gonzalez

Phoenix

Aspire 1

Kimiko Pausche

Aviva

Aspire 1

Aaliyah De Soussa

Flip City

Aspire 1

Byrony Mackinder

Omega

Aspire 1

 

Viktoria Duchesne

Omega

Aspire 2

Makenzie Grant

Delta

Aspire 2

Anastasia Smolev

Omega

Aspire 2

Miah Denis

Okanagan

Aspire 2

Becca Mitchell

Omega

Aspire 2

COACHES

Dumitru Avarvarei

Langley

Angie Walker

Phoenix

Liudmila Lobaznyuk

Langley

Todd Sader

Campbell River

Andry Freisen

Twisters

Crystal Gilhooly

Phoenix

Shallon Iliesu

Twisters

Jennifer Dober

Delta

Alana Jensen

Flip City

Svetlana Lashina

Omega

Olga Varzaru

Flicka

Yukiko Takahashi

Kamloops

Naomi Miller

Aviva

Heather Ivanitz 

Okanagan

Barb Fraser

TAG

Nikki Jarvis (Marion)

Langley

Jennifer Schwandt

Prince George

STAFF

Kerrie Turner

Manager

Kristina Sharp

Chaperone

JUDGES

Momona Komagata

Judge

Colleen Kaminski

Judge

Heather Lapage

Judge

 

Men's Artistic Gymnastics

NAME

CLUB

CATEGORY

Jairus Ball

Chimo

Provincial 5

Emilio Naidu

Phoenix

Provincial 5

Logan Isfeld

Twisters

Provincial 5

Jermey Filiatrault

Twisters

Provincial 5

Oliver Eisele

LGF

Provincial 5

Trent Johnson

Twisters

Provincial 5

Luke Van Harmelen

SGS

Provincial 5

   

Brandon MacDonald

LGF

National Open

Neil Shibata

Richmond

National Open

Liam Deagle

Campbell River

National Open

Nicolas Cruz

LGF

National Open

Brennan Utkhede

LGF

National Open

Victor Blaine

LGF

National Open

  

Blake Morfitt

LGF

Elite 3

Hayden Isfeld

Twisters

Elite 3

Russell Woodward

Delta

Elite 3

Alec Ikeda

Twisters

Elite 3

Aiden Gonzalez

LGF

Elite 3

Jonathan Ko

Twisters

Elite 3

Owen Fielding

Flip City

Elite 3

Parker Smith

TAG

Elite 3

Bailey Vose

TAG

Elite 3

Parker Thomlinson

LGF

Elite 3

  

Trevor Ma

LGF

Elite 4

Emanuel Gutierrez Sandoval

SGS

Elite 4

Ethan Ikeda

Twisters

Elite 4

  

Aries-Zion Deza

Phoenix

Provincial 4

Lucas Liu

Delta

Provincial 4

Matthew Woznica

LGF

Provincial 4

Noah Ichihara

Flip City

Provincial 4

Carson Ogg

Camp River

Provincial 4

Samuel Dubuc

TAG

Provincial 4

Noah Lee

TAG

Provincial 4

Jackson Martin

Camp River

Provincial 4

COACHES

Kris Krunick

LGF

Coach

Norihiko Horie

LGF

Coach

Trevor Nagy

Chimo

Coach

Orion Radies

Phoenix

Coach

Mark Rowbotham

TAG

Coach

Paul Massie

Flip City

Coach

Richard Ikeda

Twisters

Coach

Jonathan Osers

Twisters

Coach

Michael Sergeant

Surrey

Coach

Nik Savkovic

Richmond

Coach

Michael D Hood

Delta

Coach

STAFF

Brad Woodward

Delta

Manager

Jose Gutierrez

Surrey

Chaperone

Jim Thomlinson

LGF

Chaperone

Renier Gonzalez

LGF

Chaperone

Shawn Smith

TAG

Chaperone

Scott Fielding

Flip City

Chaperone

JUDGES

John Carroll

GBC

Judge

Gordon Robinson

Victoria

Judge

Conor Edgson

Edmonton

Judge

 





  •