News

Team BC Announced for Westerns and Western Canada Cup

Every year, Gymnastics BC selects athletes to represent the province at a number of events each season—including the Western Canadian Gymnastics Championships and the Western Canada Cup. Athletes are selected as members of Team BC following a series of trials events, such as the recent Gymnastics BC Championships. If selected, these athletes wear the official uniform and take part in Team BC activities.

Congratulations to all athletes who were selected to Team BC for the Western Canadian Gymnastics Championships or the Western Canada Cup. For more information on Team BC at Westerns or the Western Canada Cup, visit: http://www.gymbc.org/2016-team-bc-members-and-results

Team BC: 2016 Western Canadian Gymnastics Championships

Men’s Artistic Gymnastics

National Open

Name

Club

Liam Deagle

Campbell River

Kyle Machidroda-Ames

Twisters

Tyler Welch

Langley

Elijah Horner

Twisters

Brendan Ansell

Twisters

Conor Edgson

Delta

Provincial 5

Name

Club

Treyson Cerrato

Surrey

Cole Schallig

Delta

Spencer Principe

Langley

Shane Hiscock

Okanagan

Kris Unipan

Twisters

Nicolas Cruz

Langley

Provincial 4

Name

Club

Lucas Fabian

Okanagan

Erik Muller

Flicka

Muzzammil Taziz

Richmond

Brady Clegg

Okanagan

Jeremy Filiatrault

Twisters

Trent Johnson

Twisters

Que Bidewell

Delta

Brennan Utkhede

Langley

Douglas Forrest (Alternate)

Flicka

Elite 4

Name

Club

Evan Fedder

Vancouver Phoenix

Kai Iwaasa

Richmond

Emanuel Gutierrez Sandoval

Surrey

Drew Kanigan

Kamloops

Trevor Ma

Langley

Michael Frew

Twisters

Ryder Croome

Langley 

Elite 3

Name

Club

Ethan Ikeda

Twisters

Noah Lee

TAG

Hunter Woodhead

Delta

Russell Woodward

Delta

Carter Baker

Surrey

Cameron Johnston

Langley

Lucas Liu

Delta

 

Team BC: Women’s Artistic Gymnastics

CPN Aspire 1

Name

Club

Myla Villanueva

Flicka

Carely Leakos

Aviva

Athena Hutchinson

Aviva

Sasha Rojen

Omega

Hannah Buchmann

TAG

CPN Aspire 2

Name

Club

Syndey Turner

TAG

Scarlett Earl

Aviva

Eizabeth Noble

Omega

Mila Shevchenko

Flicka

Presley Cattermole

Phoenix

JO 10 (2001-2004)

Name

Club

Haley Biggin

Langley

Emilie Hong

Langley

Paula Urdiqui

Langley

Ashley Obsieger

Flicka

Cathy Zhong

Langley

Madisen Bedard

Flicka

Frederique Payn

Omega

JO 10 2001+

Name

Club 

Taylor Chan

TAG

Emily Moorthy

Twisters

Claire Posno

Phoenix

Jessie Moody

Phoenix

Rachel Rubin - Sarganis

Phoenix

Darby McIntyre

Duncan

JO 9 (2003-2005)

Name

Club

Imogen Paterson

Phoenix

Angelique Gates

Flicka

Bailee Nadin

Flicka

Jordis Kliewer

Twisters

Ella Rogers

Delta

Micah Yabut

Phoenix

Anna Marshall

Flicka

JO 9 (2002+)

Name

Club 

Julina Benjamin

Nanaimo

Sage Bishop-Beaurone

Langley

Jenna Mick

Okanagan

Shayla Symes

Omega

Alia Wilson

Prince George

Micaylla Broadway

Duncan

Vanessa Bulcock

Okanagan

JO 8

Name

Club

Alexa Slipec

Langley

Maya Crutch

Flip City

Makenna Guidish

Flip City

Ameilia Van Andel

Langley

Taya Clyne

TAG

Kennedy Duke

Langley

Emma Lim

Key City

 

Team BC: 2016 Western Canada Cup (TG)

Name

Club

Madison Eagle

OGC

Vanna Harris

OGC

Janiah Harris

OGC

Carter Calvert

OGC

Taylor Pillinger

OGC

Jasmine Parhar

Club Aviva

Cassidy Bodnar

Nanaimo

Sierra Schuler

Nanaimo

Teegan Maschke

TAG

 





  •